Real-time Bidding – Skuteczna reklama odsłonowa która dociera do właściwego internauty z właściwym przekazem reklamowym

Co to jest Real-time Bidding (RTB)?

„Real-time Bidding to aukcje o pojedyńcze powierzchnie reklamowe w czasie rzeczywistym na rynku display advertising. Za pomocą RTB reklamodawca dociera z właściwym przekazem reklamowym we właściwym momencie do własciwego internauty!”

real-time-bidding - nowy ekosystem reklamy odslonowej

Nowy ekosystem Real-time Bidding (RTB) to skuteczna i efektywna technologia na rynku reklamy odsłonowej (display advertising), której początki siegaja do roku 2010. Za pomocą tego innowacyjnego rozwiązania, zakupowanie powierzchni display odbywa się w aukcjach w czasie rzeczywistym i na poziomie użytkownika internetowego, co gwarantuje określenie rzeczywistej stawki rynkowej danej powierzchni (podobnie jak na giełdzie). Platforma DSP decyduje w imieniu reklamodawcy w momencie ładowania strony na podstawie zebranych informacji o internaucie czy daną powierzchnie reklamową kupuje i co na niej pokaże.

Przekaz reklamowy jest dobierany na poziomie użytkownika i jest dzięki temu indywidualny i dostosowany do zainteresowań internauty. Informacje o zainteresowaniu bazują na danych zebranych za pomocą technologii retargetingu i w niektórych DSP’s także targetingu behawioralnego. Wg. google 50% wszystkich kampanii audience buys będzie się odbywać wyłącznie za pomocą technologii RTB. Inne badanie AdMeld & Forrester Research potwierdzają wzrost rynku RTB w skali roku o ponad 200% year over year a sama wartość RTB na rynku amerykańskim jest szacowana na $823mln.

Wywiad w ramach mojej prelekcji na temat RTB – Konferencja AdStandard 2011

Ciekawostka: Pomysłodawcą internetowego modelu RTB jest giełda amerykańska, gdzie tzw. High Frequency Traders zastępują najlepszych brokerów giełdowych. Te „super komputery” przeprowadzają setki transakcji na minutę kupując i sprzedając akcje wyczuwając minimalne różnice kursowe. Im szybszy taki komputer, tym większy zysk może wygenerować dla swojego zleceniodawcy. Technologia jest już na tyle szybka, że jedyną przeszkodą aby być jeszcze szybszym to długie łącza prowadzące do komputerów giełdy w Nowym Jorku. Dlatego tez, liczne firmy, które są w posiadaniu tych High Frequency Traders wykupiły biura nieopodal giełdy aby uskutecznić szybki transfer danych. To rozwiązanie trafiło także do marketingu internetowego i rewolucjonuje rynek reklamy odsłonowej. Firmy jak sociomantic decydują o kupnie powierzchni, wyborze właściwego przekazu na dynamicznych indywidualnych kreacjach graficznych w mniej niż 70ms, czyli ponad 4 razy szybciej niż mrugnięcie oka (400-500 ms).

Co to jest Demand-Side Platform (DSP)?

„Demand-Side Platform kupuje display w modelu RTB na poziomie pojedynczego internauty!”

I-love-real-time-biddingDSP jest w nowym ekosystemie reklamy real-time bidding (RTB), platforma która zakupuje powierzchni reklamowe od tzw. SSP’s w czasie rzeczywistym, bazując na informacjach o indywidualnym użytkowniku internetowym. Nigdy dotąd reklamodawca nie miał takiego narzędzia, które precyzyjnie zakupuje pojedynczych „internautów” należących do grupy docelowej w momencie lądowania się strony na podstawie wcześniej zebranych informacji. DSP dociera za pomocą swojego algorytmu obliczania indywidualnej stawki w licytacji o dana powierzchnie internetowa do właściwego internauty, z właściwym przekazem reklamowym we właściwym momencie i na właściwej powierzchni reklamowej. Pierwszą platformą DSP w Polsce to berlińska firma sociomantic.

Co to jest Supply-Side Platform (SSP)?

„Supply-Side Platform sprzedaje display w modelu RTB optymalizując dochody wydawców!“

SSP oferuje za pomocą technologii Real-time Bidding powierzchnie reklamowe zrzeszonych w swojej sieci wydawców optymalizując ich dochody. Pojedyncze powierzchnie są sprzedawane na podstawie indywidualnych stawek oferowanych przez tzw. DSP’s w licytacji „second bid auction” w czasie rzeczywistym. W licznych SSP’s istnieje możliwość ustawienia tzw. floor price, czyli stawki poniżej której wydawca nie sprzeda danej powierzchni. Dzięki temu każdy gracz nowego ekosystemu RTB zyskuje i zarabia więcej. Znane SSP’s oferujące swój zasieg w modelu RTB to m.in. Admeld, Rubicon Project, Double Click czy OpenX.

Jak wykorzystać Real-time Bidding w e-handlu wg sociomantic?

30 sekund na temat Real-time Bidding

Thomas Mendrina z Admeld (SSP) na temat RTB – Konferencja AdStandard 2011

Zwiastun mojej prelekcji na temat RTB na konferencje AdStandard 2011

  • Tomek
  • July 9th, 2011

  Kiedy w Polsce RTB będzie miało wystarczający zasięg by móc planować kampanie z geotargetowaniem na duże Polskie miasta? I za pomocą jakiej platformy?

 1. Zasieg RTB niezaleznie od regionu zalezy od ilosci i zasiegu platform SSP, pod jakie sa podpiete platformy DSP. Przykladowo platforma sociomantic.com jest podpieta pod wszystkie dostepny SSP w Europie i tym samym agreguje maksymalny zasieg RTB w Polsce. Aktualnie przeprowadza kampanie remarketingowe lub zasiegowe zakupujac zasieg swoja technologia RTB na naszym rynku. Sprawdza sie to bardzo dobrze przy kampaniach sprzedazowych, leadowych lub brandingowych. Aby uzyskac dalsze informacje, prosze o przeslanie e-Maila za pomoca zakladki contact na tej stronie lub na stronie sociomantic.com.

  Chcac przeprowadzic kampanie geotargetowane, mozna to juz teraz czesciowo realizowac za pomoca RTB. Docelowo pojawienie sie “Data Providers” w Polsce, czyli tzw. 3rd party data umozliwi dodatkowe opcje kampanii Real-time Bidding.

  • click-builder
  • February 17th, 2012

  Opisany powyżej system RTB to interesująca platforma remarketingowa, lecz w tym segmencie Google poczyniło tak daleko idące kroki, że konkurencyjnym usługom ciężko będzie ustabilizować pozycję na rynku.

   • Mac
   • February 18th, 2012

   Oczywiscie, Google posiada rozwiazania w wielu dziedzinach. Nie mniej nie zgadzam sie z ta wypowiedzia. Pozwol, ze napisze dlaczego:

   Po pierwsze, system RTB to innowacyjne rozwiazanie handlowania powierzchniami reklamowymi w modelu aukcyjnym a nie platforma remarketingowa. Za pomoca RTB mozemy przeprowadzic kampanie remarketingowe (tak!) ALE takze zasiegowe. Im wiecej posiadamy danych (1st party data lub 3rd party data) tym precyzyjniej i skuteczniej mozemy kupowac powierzchnie reklamowe pod indywidualnego internaute.

   Po drugie, kampanie prowadzone przez DSP sa bardziej precyzyjne ze wzgledu na dynamiczne ceny wysylane do licytacji o dana powierzchnie reklamowa. “Bidder” podejmuje blyskawiczna decyzje ile za dana powierzchnie i internaute moze zaplacic biorac pod uwage wiele innych mu dostepnych faktorow (np. 1st party data ze strony reklamodawcy) w momencie jak dany internauta otwiera strone internetowa. Wlasnie ten dynamiczny aspekt jest obok dynamicznych kreacji najwiekszym USP technologii platform DSP. Opisany przez Ciebie Remarketing 1.0 tego nam nie oferuje, bo w tym przypadko ustalamy sztywno maksymalna stawke, jaka jestesmy w stanie zaplacic i nie mamy algorytmu ktory nieustannie i w czasie rzeczywistym sie uczy i analizuje tysiace roznych danych i konstelacji (internauta/produkt/powierzchnia/…). Ergo, wiele reklamodawcow w Polsce juz korzysta z uslug DSP takich jak sociomantic.

*

Maciej Wyszynski