Jak usprawnić swój eCommerce Marketing dzięki Inteligentnej ATRYBUCJI?

Atrybucja w marketingu onlineAtrybucja (eng. Attribution) to sposób na mierzenie zwrotu z inwestycji w świecie marketingu. Za pomocą modelu atrybucji przypisuje się (określoną) wartość do danej kampanii marketingowej, kanału czy sprzedawcy w internecie, w celu przeniesienia potencjalnego klienta do dalszych etapów strategii marketingowej. Wartość ta jest zazwyczaj mierzona w odniesieniu do ukończenia przez użytkownika pożądanej akcji w sieci, takiej jak: dokonanie zakupu, rejestracja czy pozyskanie lead’u. W skrócie, dzięki atrybucji marketer może ocenić sens swoich wydatków oraz dowiedzieć się, w które kanały warto lokować środki w przyszłości.

Model atrybucji to podstawa każdego planu marketingowego. Pozwala marketerowi rozwijać strategię działania, bazując na efektach uzyskanych w przeszłości, zamiast ponoszenia wydatków „w ciemno”, z nadzieją na bliżej nieokreślony efekt. W przypadku online marketingu atrybucja jest kompleksowa i znacznie łatwiejsza niż dotychczas, ponieważ media internetowe charakteryzują się wysoką mierzalnością, w porównaniu do mediów tradycyjnych jak telewizja czy druk. (Można mierzyć kliki w baner online lub nawet ruch myszki na jego powierzchni, ale czasu spoglądania czytelnika na okładkę magazynu czy tego, że telewidz opuszcza pokój, gdy na ekranie tv pojawiają się reklamy – już nie).

Mimo to, marketerzy często zastanawiają się, którą akcję mierzyć, jaką przypisywać jej wartość i jak mądrze planować wydatki w marketingu mix, by osiągnąć długofalowy wzrost przychodów. Pomiar kanałów online bywa skomplikowany i może nieco dezorientować.
Dlatego w ciągu kilku następnych tygodni będę omawiał ten temat na blogu, odnosząc się do różnych metod atrybucji dostępnych dla reklamodawców eCommerce, w oparciu o nową publikację Sociomantic Labs – “Beyond the Click: Intelligent Attribution Modeling for eCommerce Marketers.”

Wkrótce więcej na temat:
• Modelu atrybucji „Last Click” (ostatnie kliknięcie)
• Modelu atrybucji „Customer Journey”
• Segmentacji CPO/CPA (cost per order/action)
• Cyklu życiowego klienta – Customer Lifetime Value

  1. No comments yet.

  1. No trackbacks yet.

*

Maciej Wyszynski